NASIL KUZEY MAKEDONYA VATANDAŞI OLABİLİRİM ?

Kuzey Makedonya Cumhuriyetindeki vatandaşlık yasası 29.07.2021 tarihinde meclisteki oylama ile değiştirilmiştir. Bu değişiklik ile Kuzey Makedonya’ da doğan veya birinci derece yakını olan göçmenlerin Makedonya vatandaşlığına başvurma hakkı doğmuştur. Yasa değişikliğinin resmi gazetede yayınlanması ile birlikte bu hak kullanılmaya başlamıştır. 29 Temmuz 2021 tarihinde Kuzey Makedonya Meclisinde oylanan vatandaşlık yasasındaki değişiklik oy çokluğuyla kabul edilerek Makedon göçmeni Türk vatandaşları arasında büyük bir sevinç ile karşılanmasına sebep oldu. K.Makedonya Cumhuriyetinin tarihinde bir ilk olan bu yasa değişikliği ile K.Makedonya göçmeni Türk vatandaşları Makedonya vatandaşlığını geri alabilecektir.

Sevinç yaratan bu değişiklik ile anavatana göç eden Türk vatandaşlarının K.Makedonya vatandaşı olabilmesi için önündeki en büyük engel olan 8′ inci madde de artık ortadan kaldırılmıştır. 

Kuzey Makedonya vatandaşlık yasasının değiştirilmesi ile Kuzey Makedonya’ da doğduğunu belgeleyen herkes vatandaşlığa müracaat edebilecek. Yani Türkiye’ ye göç eden Kuzey Makedonya göçmeni ve birinci derece yakınları artık Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlığı müracaatını yapabilecektir.

Vatandaşlık yasası resmi gazetede yayınlanmıştır. Metni görmek için tıklayınız! 

Öncelikli olarak K.Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlığına yazılı olarak müracaat yapmak zorunludur. Başvurucuların K.Makedonya vatandaşlığına başvurusu sırasında bazı belgeleri de apostil şerhine haiz ve çevirisi yapılmış olarak ilgili kuruma sunmak zorundadır.

Başvurucunun kökenin (Orijin) Kuzey Makedonya Cumhuriyetinden geldiği iddialarını Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arşivlerindeki belgeler ile ispat etmesi gerekmektedir. Yani başvurucu doğuma dayalı belgeyi Makedonya’ dan temin etmelidir. Bu şart başvurunun olumlu sonuçlandırılması için önemli bir aşamadır. Çünkü K. Makedonya ancak kendi arşivinde bulunan belgelere itimat etmekte ve ancak kendi arşivindeki belgeler ile orijin bağlantısı ile vatandaşlık vermektedir. (Önemli Hatırlatma: Bu hususta vatandaşlarımız, e-devlet sisteminde doğum yeri olarak Makedonya olarak göründüğünden bahisle bize mail yoluyla başvurmakta ve e-devlet üzerinden alınan belge ile başvuru yapmak istediklerini iletmektedir.  Doğuma dayalı belge kesinlikle Makedonya’ dan temin edilmelidir.)

KUZEY MAKEDONYA VATANDAŞLIĞINA MÜRAACAT İÇİN İSTENİLEN ŞARTLAR

Başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyetinde sabıka kaydı ve hakkında soruşturma (GBT) olmaması gerekmektedir.                                                                                                                                                                      

Başvurucunun sosyoekonomik durumu K.Makedonya’da yaşamaya elverişli olmalıdır. Bu şartı başvurucunun Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlığını kazanması halinde hayatını K. Makedonya’ da nasıl idame ettireceğini belgelemesi olarak tanımlamaktayız. 

Vatandaşlarımızın soylarının K.Makedonya Cumhuriyeti sınırlarında kalan bir yerleşim yerinden geldiğini belgelemek ve ilgili devlete karşı kanıtlamak zorundadır. Bu durumda vatandaşlarımızın K.Makedonya Cumhuriyeti arşivlerinde araştırma yetkinliğine sahip kişi yada kurumlarla çalışmaları başvurunun sonucu için son derece önemlidir.

Bayar Danışmanlık Ofisi K.Makedonya’da ve Türkiye’de faaliyet gösteren ofis olduğundan siz müvekkilleri adına tüm süreci hızlı tam ve eksiksiz olarak K.Makedonya’da avukatlar ile takip etmektedir.

Bizim ile çalışmak için Bayar Danışmanlık Ofisine bayardanismanlik@gmail.com elektronik posta adresinden veya 0552 547 24 40 irtibat numarasından 7/24 ulaşabilirsiniz.

VATANDAŞLIK BAŞVURUSU YAPABİLMEK İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİNİ İRTİBAT NUMARASINDAN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEREK TALEP EDEBİLİRSİNİZ

VATANDAŞLIK HİZMETLERİ

Danışmanlık ofisimiz yurt dışında bulunan ofisleri vasıtası ile K.Makedonya ve çifte vatandaşlığa müracaat etmek isteyen müvekkillerine Hukuki Danışmanlık Hizmetini uzman avukatları vasıtası ile doğrudan K.Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten sunmaktadır. Ofisimizin personelleri başvuruya ait belgeleri doğrudan ilgili kurumdan vekaletname ile elden teslim almaktadır. Süreç avukatlarca takip edilmektedir.

Bayar Danışmanlık Ofisi K.Makedonya’ da müvekkillerine avukatlık hizmeti sunabilmektedir.

K.Makedonya vatandaşlığına başvuru yapmak ve vatandaşlık başvurularında tecrübeli bir avukatlık ofisinden danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

bayardanismanlikbursa@gmail.com elektronik posta adresinden 7/24, +90 552 547 24 40 numaralı telefondan da mesai saatleri içerisinde bize ulaşabilirsiniz.

Vatandaşlık işlemleri ile ilgili müracaatların ülkemizde artması nedeniyle size daha sağlıklı cevap verebilmemiz için vatandaşlık hizmetleri için ofisimize elektronik posta yoluyla ulaşmanızı rica ediyoruz. Eğer arzu ederseniz bize doğrudan telefonunuzu elektronik posta yoluyla gönderin ve sizi arayalım.