K.Makedonya coğrafi olarak Avrupa’da bulunmaktadır. Ülkenin gerek coğrafi yapısı gerek kültürel şartları oldukça geniş imkanlara ve kültürel çeşitliliğe elverişli haldedir. 

K.Makedonya Balkan coğrafyasındaki küçük , botik bir ülkedir. 

K.Makedonya Cumhuriyeti Para Birimi : Makedon Dinarı 

K.Makedonya Cumhuriyeti Nufusu : 2 Milyon 107 Bin 

K.Makedonya Cumhuriyeti Resmi Dili : Makedonca – Türkçe – Arnavutça ve İngilizce 

K.Makedonya Cumhuriyeti Komşuları : Sırbistan,Kosova,Arnavutluk,Yunanistan,Bulgaristan

K.Makedonya , tarih boyunca bir çok kültüre , topluma ev sahipliği etmiş bir ülkedir. Bu sebepten dolayı ülkede farklı soylardan azınlıklar yaşamını dostça sürdürmektedir. 

K.Makedonya’nın bir başka özelliği ise ekonomik yaşam şartları olmasıdır.

K.Makedonya’da Bir Öğrencinin Geçim Sağlayabilmesi İçin Gerekli Şartlar ve Aylık Harcamaları 

EV KİRALAMA K.Makedonya’da ev kiraları oldukça uygundur. Biz Universal Olarak kurumumuzca K.Makedonya’da işlemlerini yaptığımız tüm öğrenciler için barınma sağlamaları amacı ile ev kiralamaları konusunda yardımcı olmaktayız. Şimdi size ortalama ev kiralarını aktaralım. 

(Tüm evler eşyalıdır)

ÜSKÜP 

1+1 Yeni Eşyalı Ev Kira Ortalaması : 160-230 Eur. 
 

İŞTİP 
1+1 Yeni Eşyalı Ev Kira Ortalaması : 150-200 Eur. 


 OHRİD 
1+1 Yeni Eşyalı Ev Kira Ortalaması :150-200 Eur. 

K.Makedonya’da Aylık Beslenme ve Geçim Masrafları 

Makedonya oldukça ekonomik bir ülkedir. Türkiye ile kıyasladığımızda %60 daha ekonomik yaşam koşullarında yaşamınızı sürdürebilme şansınız mevcuttur. Ekmek , Süt , Et  , Yoğurt , Peynir aklınıza ne gelirse gelsin Türkiye ile kıyaslandığında %30-40 arası daha ucuz fiyattan satın alabileceğiniz şekilde düzenlenmiştir. Hal böyle iken aylık gıda masraflarınız 70-100€ arası bir miktar ile karşılanabilmekte.

Ülkede doğalgaz mevcut değil ve oldukça soğuk bir ülke . Ancak ne yapacağız diye düşünmeyin ! Makedonya’da evler Klima veya Merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılmaktadır. Elektrik fiyatı da Türkiye ile kıyaslanamayacak derecede uygun olduğu için hiç durmaksızın klima çalıştırıyor olsanız dahi yine de Türkiye’deki Doğalgaz faturası kadar masraflı bir fatura ile karşılaşmanızın olanağı yoktur. Öğrenci aylık faturalarına Elektrik-Su-İnternet-Merkezi Sistem olmak üzere toplam 40-90€ arası bütçe ayırması yeterlidir. ( Tabi bu tek yaşamayan öğrenciler için ikiye bölüneceği için oldukça ucuz hale gelir

Özetle K.Makedonya’da bir öğrencinin aylık yaşam ve barınma masrafları için toplam : 350-500€ arası bir masraf rahatlıkla yeterli olmaktadır