Kuzey Makedonya’da eğitim hakkında genel bilgi

TYT – AYT – şartı aranmadan istediğiniz bölümde okuma fırsatı sunuyoruz.
K.Makedonya üniversitelerinde okumak istiyorsanız kayıt imkanlarından yararlanın Makedonya’da Üniversite  Eğitimi – Üsküp, İştip, Biotola,Tetova üniversitelerinde TYT – AYT şartı aranmadan! üniversiteli olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!
Ygs – Lys – sınavına girmeden ve şartı aranmadan sadece lise diploması ile üniversiteli olabileceğinizi biliyor musunuz?
İstediğiniz üniversitede istediğiniz bölümü okuma şansınız olduğunuzu?
Tüm dünyada geçebilecek bir diplomaya sahip olabileceğinizi?
Eğitim ücretlerinin Türkiye’den çok  ucuz olduğu bir yerde okuyabileceğinizi?

K.Makedonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerimizin, bu kararlarını verirken göz önünde bulundurmaları  gereken hususlar vardır. Öncelikle karar verdikleri ülkenin kültürel ve sosyoekonomik  yapısı kendilerine uygun mu, ulaşım kolay mı? Okumayı düşündükleri  üniversite ve bölüm, kariyer hedeflerine uygun mu?  Eğitim  sistemi, müfredatı bakımından gerek ülkemizde ve gerekse uluslar arası akreditasyona uygun mu vs..

K.Makedonya’da eğitim almak, bu sorular göz önüne alınarak incelendiğinde kafamızdaki bütün sorulara olumlu cevap vermekte. K.Makedonya Cumhuriyeti, kültürel bakımdan bize çok yakın bir ülke. Balkanların en şirin ülkesi denilebilir. Ülkeyi gezdiğinizde bir  Bursa’yı, bir Edirne’yi gezdiğiniz hissine kapılacaksınız. Tarihi ve kültürel zenginlikleri bol bir ülke. ulaşım kolay, mesafe yakın, günü birlik gidip  gelinecek kadar yakın ve ekonomik. K.Makedonya eğitim sistemi, Avrupa eğitim sistemine uygun ( BOLOGNA sözleşmesi ). Dolayısıyla Devlet Üniversitelerinin tamamı, özel üniversitelerin ise bir kısmı ülkemiz Yüksek Öğretim Kurulunca (YÖK) tanınmakta. Alınan diplomalar AB ülkelerinde geçerli.

K.Makedonya Üniversitelerinde sadece lisans eğitimi imkanı değil, aynı zamanda MYO mezunları için Lisans tamamlama imkanı da mevcuttur. Türkiye de ön lisans programlarından mezun olan tekniker öğrencilerimiz bu fırsatı değerlendirerek, ön lisans eğitimlerini Kredi Transfer (ects) sistemi ile Lisansa tamamlayabilir, tekniker sıfatından kurtularak mühendis unvanına sahip olabilirler. Böylece Türkiye de okumuş olduğunuz iki yıllık eğitimi ilk yıl hazırlık eğitimi almak şartıyla + iki yıl daha eğitim alarak dört yıla tamamlamış olursunuz. Bunun için herhangi bir sınava gerek yoktur.
K.Makedonya’da lisans tamamlama +2, yani toplamda 2 yıl oluyor. Böylece K.Makedonya da üç yıl eğitim alan MYO mezunu öğrencilerimiz iki yıl eğitimden sonra ön lisans eğitimlerini tamamladıysanız ilgili bölümden Mühendis olarak mezun olabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için ana sayfada bulunan iletişim numarasından bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

 

Kuzey Makedonya’da geçim ve barınma hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız !