KUZEY MAKEDONYA’DA OTURUM ALMAK

1.KUZEY MAKEDONYA’DA GAYRİMENKUL SATIL ALMAK

K.Makedonya’ da emlak satın alarak oturum izni (Residence Permit) alınabilmektedir. Değeri 40.000 Euro ve üstünde satın alınacak bir emlak ile K.Makedonya’da 1 yıllık oturum izni alınabilmesi kanunen tüm yabancılara tanınan bir haktır. Bu hak satın alınan emlak devredilene kadar her sene yenilenmektedir.

Makedonya’da emlak satın almanın faydaları (Avantajları) nelerdir?

Makedonya son diplomatik girişimlerle potansiyel bir Avrupa Birliği ülkesi olmuştur. Yunanistan ile arasında süregelen isim sorununu çözdükten sonra Avrupa Birliği ile müzakerelere başlamış ve dolayısıyla bugüne kadar Hırvatistan’dan sonra Balkanlar’da Avrupa Birliğine  başvuran 2. ülke olan Makedonya’nın Avrupa Birliğine girmesi önündeki engeller tamamen kaldırılmıştır.

Makedonya’ da daire satın aldığınızda oturum izni (Residence Permit) almaya hak kazanırsınız. Avrupa Birliğine giren bir Makedonya’da Oturum İzni alabilmek Schengen vizesinin uzun soluklu olarak kolaylıkla alınmasını sağlamakta ve bu ise vatandaşlık almadan Avrupa’ da serbest dolaşım hakkını Türk vatandaşlarınca kullanabilmesi anlamına gelmektedir. Evlad-ı Fatihan, çevresi doğal güzelliklerle sarılı , Rumeli’nin başkenti, tarihi Üsküp şehrinde eşsiz bir yaşam fırsatına sahip olursunuz. Günümüzde Makedonya’da binlerce Türk öğrenci

öğrenim görmekte ve binlerce Türk vatandaşı Makedonya’ da emlak satın alarak yaşam fırsatını kullanmaktadır. Bunun yanında vatandaşlarımız turistik, günübirlik, transit gezilerle  kültür seyahatleri yapmakta, kış sporları, doğa sporları ve hafta sonları, tatil ve eğlence için Üsküp şehrine günübirlik gelmeye başlamıştır. Makedonya’ da hayatın oldukça ekonomik olması kaliteli, şık bir yaşama uygun fiyatlarla ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

Makedonya’ da emlak satın alımında 15 yıla varan veya 70 yaşına kadar düşük faizli avantajlı MORTGAGE kredisi kullanma imkanından faydalanabilirsiniz.  Makedonya’ da satın alacağınız dairenin kendisini amorti etme süresi 10 ila 13 yıl arasındadır. Avrupa Birliğine girmesi durumunda bu süre yarısına kadar düşeceğinden, Makedonya’ da emlak yatırımı yapmanın kazançlı bir tercih olduğunu göreceksiniz.

2. KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİNDE ÜNİVERSİTE EGİTİMİ GÖRMEK

Kuzey Makedonya’da öğrenim görecek olan kişi okul kaydını yaptırdıktan sonra Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Yabancılar Şubesi’ne müraacat etmelidir. Gerekli belgeleri teslim ettikten sonra oturumun çıkması ortalama 45 gün sürmektedir.

3. KUZEY MAKEDONYA’DA ŞİRKET KURMAK VEYA BİR ŞİRKETTE SİGORTALI ÇALIŞMAK

Kuzey Makedonya’da yabancıların çalışabilmesi için öncelikle çalışma izni ve oturma izni alınması gereklidir. Çalışma ve oturma izni başvurusu, işveren veya vekaleten avukat  tarafından Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Yabancılar Şubesi’ne yapılır. İçişleri Bakanlığı çalışma izni ile ilgili dosyayı Çalışma Ajansı’na gönderir. Çalışma Ajansı çalışma vizesini onayladıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na gönderir. İçişleri Bakanlığı, oturma iznini düzenler. Birinci oturma izni 6 ay süre ile verilir. Süre dolup uzatma başvurusu yapıldığında yeni izin 1 yıl süre için verilir.

 Bildirim ile birlikte sunulması gereken evraklar:

-Gelecek olan çalışanların pasaportları

-Türkiye’deki sigortalı işe giriş bildirgeleri

-İş sözleşmesi – sözleşmenin içeriğinde muhakkak Kuzey Makedonya’da hangi müteahhit / yatırımcıda iş yapılacak ve yapılacak olan işin adresi/yeri (noter tasdikli Makedonca çevirisiyle birlikte)

-Türkiyeden gelecek olan çalışanlarin listesi (muhakkak Kuzey Makedonya’da kalacakları adres yazılmalıdır)

-Günlük iş planı (mesela 30 gün kalacaklarsa o 30 gün içinde ne iş yapacaklarına dair açıklama)

Çalışma ve oturma izni başvurusu için gereken evraklar ;

-Pasaport

-Adli sicil belgesi. Türkiye’den apostilli olmalı ve belgede “adli sicil kaydi ve adli sicil arsiv kaydi yoktur” diye mutlaka yazılı olmalıdır.

-Diploma. Noter onayli olmalıdır.

-Sigortalilik tescil ve hizmet kaydi tespit bilgileri (e-devletten çıktı alınmışsa mutlaka SGK il/ilçe müdürlüğünden imzalı ve mühürlü olması lazım)

-Kuzey Makedonya’da istihdam sözleşmesi

-Açıklama yazısı (Yabancı çalışan istihdamının gerekçesi)

-Sertifikalar (Çalışanın işe alındığı alana özel varsa sertifikaları)

-Tamir/ bakım/ montaj gibi işler için çalışma izni alınmasına gerek yoktur, sadece bildirim yapılması gerekir . Bildirim, Çalışma Ajansı’na yapılır. Bildirim yöntemi kapsamında bir yıl içinde en fazla 60 gün çalisma müsadesi verilir.

*Ek bilgi: Yurt dışında oturum izni alındığı takdirde ülkemizdeki yurt dışı çıkış harcını de ödemek zorunda değilsiniz.

Danışmanlık Ofisimiz müvekkillerimize Makedonya’da emlak satın alınması sırasında, oturum izni başvurusu sırasında hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Makedonya’ da emlak satın almak ve oturum izni almak isteyenler bayardanismanlikbursa@gmail.com  elektronik posta adresinden veya 0552 547 24 irtibat numarasından ofisimize 7/24 ulaşabilirler.